: :  R E C E N Z E  : :  ARADO AR 231 V-1

Měřítko: 1/48
Výrobce: MPM, s. r. o.
Katalogové číslo: 48047
Počet dílů: 36 plast, 10 PUR, 2 z acetátové fólie
Cena: 399 Kč

 

Fotografie modelu postaveného autorem
 




Dle požadavků Luftwaffe vyprojektovala a postavila společnost Arado malý plovákový letounek určený pro ponorkový průzkum. První prototyp označený Arado Ar 231 V-1 s kódovým označením KK + BP poprvé vzlétl 25. července 1940. Objednávka zněla na celkem 6 prototypů. Konstrukce Arada byla velmi zajímavá, neboť umožňovala sklopit křídlo a plováky podél trupu, aby letoun bylo možno přepravovat ve speciální kapsli uvnitř ponorky.

Čtvrtkový model tohoto zajímavého stroje nabízí MPM. Výlisky jsou vyhotoveny z poměrně měkkého modrošedého plastu. Plynulost stavby komplikují silné vtoky u drobných dílů. Zvlášť nepříjemné je to u jednotlivých vzpěr.

Velmi mne zklamal návod. Je sice docela přehledný, ale citelně mi v něm chybí rozestup plováků od sebe a vzdálenost horní strany plováku od trupu. Na výliscích plováků chybí naznačení, kam přesně by měly být jednotlivé vzpěry umístěny. Drobný pohled zepředu tam sice najdete, ale to prostě nestačí. Modelář si tedy musí vystačit sám...

Bez tmelu jsem se při stavbě bohužel neobešel. Ještě před začátkem lepení bylo nutné na křídle a trupu odstranit stopy po vyhazovačích z formy, které překážejí v sestavování kokpitu. Interiér obsahuje odlévané díly palubní desky, sedačky, kniplu a několika dalších detailů - tedy poměrně slušně vybavený kokpit. O problému se vzpěrami jsem se již zmínil. Abych si alespoň trochu vypomohl, pořídil jsem si v papírnictví nemastnou plastelínu Tack-it od výrobce Faber-Castell pro připevňování plakátů na zeď. Z plastelíny jsem si vytvořil a na stole rozmístil čtyři kuličky, do nichž jsem vmáčkl plováky a perfektně si je vyrovnal. Na takto ukotvené plováky nebyl problém vytvořit konstrukci vzpěr k trupu a přitom dodržet geometrii a správnou polohu jednotlivých vzpěr.

Model Arada jsem nastříkal barvou RLM 02 na všech plochách. V návodu je sice uveden velmi podobný odstín RLM 63 (Hellgrau), ale to se mi nezdá, protože v době vzniku tohoto typu se tento kamuflážní odstín již nepoužíval. Barva RLM 63 byla používána ve 30. letech především v kombinaci s odstíny RLM 61 a RLM 62 na horní plochy. V obtiscích se nacházejí trámové kříže na obvyklé pozice, dělená svastika a pár drobných popisek. Navíc je zde písmeno „Q“, kterým lze nahradit písmeno „P“ v kódu. Prototyp Ar 231 V-2 byl totiž označen KK + BQ.

Podrobné fotografie ze stavby tohoto modelu naleznete na internetové stránce časopisu www.revi.cz a další, trochu odlišné též na mé vlastní prezentaci www.modelplac.wz.cz.



Jakub Vilingr

 

ZPĚT
Copyright © 2004 REVI, Webmaster - Jakub Vilingr, Graphics - Luboš Pavel