: :  R E C E N Z E  : :  F/A-18C HORNET

Měřítko: 1/32
Výrobce: Academy
Kat. číslo: 2191
Dovozce: MPM, s. r. o.
Počet dílů: 861 plast, 37 čirých, 4 pryžové, 3 z bílého kovu, 5 šroubků, 1 šroubovák
Cena: 3 499 Kč

 

Fotografie modelu postaveného autorem - část 1

Fotografie modelu postaveného autorem - část 2

Fotografie modelu postaveného autorem - část 3
 

Jako naprostá bomba roku na mne působí obrovský dvaatřicetinový model od korejské Academy. Pár modelů od této firmy jsem už postavil, proto mohu zodpovědně prohlásit, že mi „Akademka“ doslova vyrazila dech! F-18C se totiž absolutně nedá přirovnat k žádné ze stavebnic, které Korejci doposud vyprodukovali. Proč si to myslím? Začal jsem totiž model zlehounka lepit a ono to jde bez jakýchkoliv zádrhelů! Tohle u Academy absolutně neznám. Mám pořád živě v paměti problémy ze stavby čtvrtkového F-86, který můj známý skoro nedal dohromady kvůli pokrouceným dílům. Hornet je vylisovaný z tmavší šedomodré hmoty, velmi odlišné od ostatních „Akademáckých“ modelů.

„Ef-osmnáctka“ mi doslova vyrazila dech, s jakou precizností do sebe jednotlivé díly zapadají. Jako první jsem si připravil a slepil díly křídla, přídě a poloviny trupu. Veškeré podsestavy jsem pak k sobě nasucho zkusmo spasoval. I bez použití lepidla celek držel parádně pohromadě! Pro dodržení pevnosti celku má model 5 bodů, které se šroubují dohromady.

Hornet má opravdu požehnaný počet dílů s naprosto senzačními detaily. Až mne napadají kacířské myšlenky o postradatelnosti fotoleptů! Ano, model je tak detailně zpracovaný, že jediné lepty, které by se hodily, jsou snad jen barevné upínací pásy na vystřelovací sedačku. Kokpit je jedna báseň a jeho vybarvení bude doslova hodinářskou záležitostí!

Co musím u stavebnice též vyzdvihnout na výsluní, je dokonale zpracovaný čtyřicetistránkový návod. Každá, byť sebemenší součástka má uvedeny odstíny barev jednotlivých částí. Na návodu oceňuji, že naprosto zřetelně upozorňuje majitele modelu na možnost postavit F-18 jak s rovným křídlem, tak se sklopeným. Křídlo má samostatné sloty a klapky, takže je možné jej postavit takřka v jakékoli konfiguraci.

Opravdu hezky jsou vybaveny podvozkové šachty. Ale tady bych měl přeci jen malou výtku. Podle mne je zadní část podvozkové šachty mělká. Podle fotografií této partie usuzuji, že šachty by měly mít své dno mírně svažité vzad tak, že zadní část pro kolo by měla být hlubší. Model má však dno rovné. Šachta je vybavena nalisovanými rozvody a vypadá moc hezky. Už jsem začal s barvením některých částí, ale pokračuji velmi pozvolna, protože vybarvování a patinování tak velkých dílů dá fakt zabrat, ale výsledek je doslova a do písmene nádherný.

A ještě mám jednu drobnou výtku. Objevil jsem nepříjemné propadliny zvenčí na dílech přídě. Zevnitř jsou totiž nalisovaná žebra plus drobné detaily a v těchto místech je plast poměrně silný, takže se patrně jedná o technologický problém. To je už ovšem zbytečné hnidopišství, protože klady suverénně válcují zápory.

„Hornet“ umožňuje postavit takové množství variant konečného vzhledu, že sám zatím přemýšlím nad tím, v jaké podobě nakonec model dokončím. Stavebnice umožňuje ponechat odkrytý radar, který je velmi pěkně zpracovaný z celkem dvanácti dílů. Ve skutečnosti se jedná o monoblok a díly stavebnice jsou téměř dokonalou kopií skutečnosti. Dále je možné vybrat si pryžové či klasické plastové pneumatiky, a to jak pro kola hlavního, tak příďového podvozku. O variabilitě křídla jsem se již zmiňoval a takové „samozřejmosti“ jako otevřený překryt pilotního prostoru nebo výklopný žebřík jsou už jen onou známou třešinkou na dortu.

Opravdu mne potěšila přítomnost snad veškeré možné výzbroje, kterou je možno na Hornetech spatřit. Sečteno, podtrženo – model nabízí tolik možností a dílů, že mi z toho všeho jde hlava kolem.

Do příštího REVI připravuji pokračování ságy o „dvaatřicetinovém“ F-18C. Dozvíte se o průběhu stavby a popíši veškeré prováděné úpravy na modelu. Fotografie zachycující, jak stavba pokračuje, hledejte na našich internetových stránkách www.revi.cz v sekci modely.

To be continued...


Jakub Vilingr


Odkazy uvedené ve stavebním návodě:
http://www.academy.co.kr/hornet/
http://www.news.navy.mil/view_featured.asp/
http://www.kittyhawk.navy.mil/
http://www.lemoore.navy.mil/vfa-146/
 

ZPĚT
Copyright © 2004 REVI, Webmaster - Jakub Vilingr, Graphics - Luboš Pavel