: :  R E C E N Z E  : :  PETLJAKOV PE-2 - HODNOCENÍ STAVEBNIC DOSTUPNÝCH NA TRHU

V měřítku 1/48 jsou na našem trhu stavebnice hned dvou tuzemských výrobců - firem HiPM a MPM. Obě vyrábějí Pe-2 v obou základních provedeních, tedy starší verzi bez věže a modernizovanou se střeleckou věží. MPM pak ještě navíc ve cvičné verzi Pe-2U. U obou výrobců se jedná se o různé varianty téže stavebnice. Americký producent Koster Aero Enterprises nabízel Petljakova jako vakuform s PUR, leptanými a kovovými díly.


Výrobce: HiPM
Kat. číslo: 48007; 48006
Počet dílů: 136 plast + 10 čirých + 28 fotoleptaných
Cena: 770 Kč



Tato firma nabízí dvě verze Pe-2. A to 1. až 105. sérii (kat. č. 48007) a 205. až 359. sérii (kat. č. 48006). Obě za jednotnou cenu 770 Kč.

Stavebnice obsahuje celkem 136 dílů ze středně šedého, poměrně měkkého plastiku, 10 čirých (jsou kvalitní a průhledné) a 28 kovových plus fólii pod přístrojové desky. K tomu obdržíte velmi přehledný návod a aršík s obtisky na celkem šest kamuflážních verzí (2x ČSSR, 3x SSSR a 1x Jugoslávie).

Na první pohled vypadají stavebnice velmi dobře. Nutno dodat, že se jedná o totožné výlisky, mění se jen překryty kabin a návody s obtisky. Při podrobnějším zkoumání jsem však našel několik nedostatků.

Obě provedení mají negativní rytí spíše průměrné kvality. Na výliscích najdeme drobné otřepy, ale také vtaženiny, které v mé stavebnici neopravitelně zničily ostruhové kolo. Díly docela dobře lícují, ale rozsáhlejšímu tmelení se nevyhnete. Bylo nutno zeslabit některé součástky a to buď pro lepší dolícování nebo pro přílišnou tloušťku stěn dílů (např. boční střeliště v trupu). Rozměrově modelu podle mých podkladů chybí na délku celých 8 mm a naopak kabina je o 4 mm širší. Při tak velké stavebnici to sice proporčně modelu příliš neublíží, ale přece jen to výrazně překračuje mou toleranci.

Jinak je stavebnice dobře propracovaná s atraktivními kamuflážními schématy, obtisky jsou také velmi kvalitní. Úroveň velmi zvyšují dodávané kovové díly.


Výrobce MPM
Kat. číslo: 48041; 48045
Počet dílů: 102 plast + 10 čiré (+2 acetát u Pe-2UT) + 24 PUR (35 u Pe-2UT)
Cena: cca 700 Kč



MPM nabízí také dvě verze Pe-2. Tentokrát Pe-2FT (kat. č. 48041) a cvičný Pe-2UT (kat. č. 48045). Cena obou se pohybuje okolo 700 Kč.

Stavebnice obsahuje celkem 102 dílů ze světle šedého, středně tvrdého plastu, 10 čirých (navíc 2 kusy acetátových výlisků u Pe-2UT) a 24 PUR dílů (35 u Pe-2UT). K tomu obdržíte přehledný návod a kvalitní aršík s obtisky na tři kamuflážní verze (1x ČSSR, 1x SSSR a 1x Polsko) a to u obou verzí stavebnice.

Opět tedy jde o dvě verze postavené na stejných výliscích. Stavebnice se liší návody, obtisky, PUR díly (navíc vybavením zadní kabiny Pe-2UT) a acetátovým výliskem obou překrytů kabin vyrobeným vcelku (tedy i s částí trupu) opět pro Pe-2UT.

Po otevření krabičky na mne výlisky zapůsobily výrazně horším dojmem než u HaPM. Ovšem po bližším zkoumání jsem si tento dojem musel částečně opravit.

Díly jsou opět negativně ryty, paneláž by sice mohla být hlubší, ale zato je plynulá a kvalitní. V tomto ohledu výrazně převyšuje výrobek HaPM. Také otřepů je méně a výrazné vtaženiny se nevyskytují vůbec. Zato koncová část trupu je zdeformována v podélné rovině tak, že poloviny trupu k sobě nedosednou a v délce převyšující 2 cm vytvoří jakýsi „vlaštovčí“ ocas. Tato deformace, způsobená zřejmě pnutím při chladnutí výlisků, je velmi obtížně odstranitelná. Rozměrově je však model téměř přesný. Opět se však vyskytuje malá délka trupu. Je kratší asi o 3 mm. Díly solidně lícují, ale broušení a tmelení si opět užijete v míře vrchovaté. Je nutné hlídat hlavně geometrii motorových gondol. Pokud jsem nezasáhl skalpelem, pravá mi po instalaci na křídlo připomněla polohu křídelních motorů u Ju 52/3m. Na pohled velmi pěkné jsou PUR díly do kabiny. Bohužel, sedačka pilota je příliš široká a tak je opravdu problém ji do kokpitu dostat. Nedílnou součástí stavebnic jsou také kovové díly. Obtisky a návody jsou opět na velmi solidní úrovni; díly, které pro určitou verzi nepoužijeme, jsou výrazně označeny.



Hodnocení:

Mám-li výrobky obou firem stručně srovnat, musím říci, že ani jeden nepatří ke špičce stavebnic v kategorii short-run, spíše k průměru. Výrobky MPM jsou rozměrově přesnější s kvalitnějším povrchem. Naproti tomu stavebnice HiPM jsou o něco snáze postavitelné. U obou vás čeká při stavbě hodně práce, ale pak budete mít ve sbírce modely, které docela věrně odpovídají své předloze.



Ing. Karel Čvančara
 

ZPĚT
Copyright © 2004 REVI, Webmaster - Jakub Vilingr, Graphics - Luboš Pavel