: :  R E C E N Z E  : :  LOCKHEED TR-1A (U2)

Měřítko: 1/72
Výrobce: Special Hobby
Katalogové číslo: SH 72024
Počet dílů: 24 plast, 34 PUR, 1 vakuový a 3 x 7 čirých polohovek
Cena: 499 Kč
 

Fotografie modelu postaveného autorem
 

Tak z tohoto modelu mám radost. Po letité stavebnici U-2 od Airfixu mají modeláři možnost postavit si nově – „negativně“ zpracovanou verzi pokračovatele špionážního stroje z prken Skunk Works.

Než začnete s vlastní stavbou, musíte nejdříve sbrousit příliš tlustou odtokovou hranu dílů tvořících křídlo. A pak to jde jedna dvě – tedy než se dostanete k vlepení podvozkových šachet a kokpitu do trupu. Nalepení PUR dílů na tupo do jedné poloviny a následné dopasování a přilepení druhé poloviny není zcela jednoduché. Kokpit neklade zvlášť velké nároky, ale šachty rozhodně nejsou pro začátečníky... Výtokovou trysku jsem vynechal (po vnějším sbroušení ji mírným tlakem dostanete dovnitř i později), abych se v případě havárie do trupu dostal.

Na začištěný a vytmelený trup jsem nalepil sací kanály k motoru a celek opět je vytmelil. V této partii mohl výrobce použít malou sadu plechů ke ztvárnění žeber přídavného sání vzduchu (stejně jako na horní straně trupu). Modeláři by to ušetřilo hodně nervů při tmelení a broušení. Nalepení polovin křídla, VOP a SOP, které při dobrém začištění a slícování není třeba tmelit, je otázkou několika minut. Než vám vše pořádně zaschne a vytvrdne, můžete si připravit kontejnery na křídlo. Po jejich přilepení už zbývá doplnit jen drobnosti (podvozek, spousta antén a polohovek na celý povrch). Výrobce opomenul dvě kapky na boku sání k motoru (na zadní straně krabice jsou dobře vidět na fotkách – chválím!) a na druhou stranu se snažil modelářům nabídnout již připravené čiré polohovky. Bohužel v mém modelu nebyly použitelné - čiré byly nedolité a zelené i červené z neprůhledného plastu. Škoda, snad příště. Kola zadního podvozku mají asi o 1 mm větší rozchod. Balanční kolečka jsem nelepil napevno - i u skutečných letadel se po startu odhazovala. Možná, že by kryty podvozku stálo za pokus udělat také z PUR. Plastové jsou příliš silné a nemají žádný reliéf vnitřních ploch.

A jsme u cíle. Barevné kamufláže se nekonají. Všechny tři stroje jsou celočerné jen s červenými doplňky na obtiscích (vytiskl Propagteam). Nejatraktivnější je mašina, která má na pravé straně trupu za kabinou namalováno dvacet symbolů misí a na SOP kresbu psa čichajícího k pomyslnému Scudu. Tento stroj se účastnil se operací v zálivu v letech 1990/91.

Stavba modelu je takřka pohodová a výsledek svými rozměry (43,5 cm x 26,6 cm - to sedí na měřítko 1/72 přesně) jistě překvapí nejednoho modeláře. A koho zajímá něco z historie či fotografie (i detailů), nechť sáhne po Squadron/Signal č. 1086 In Action na U-2.


Štefan Procházka
Za poskytnutý vzorek děkuji firmě MPM, Praha

ZPĚT
Copyright © 2004 REVI, Webmaster - Jakub Vilingr, Graphics - Luboš Pavel